Elinizden çıkarmak istediğiniz eserleri veya eser kisvesinde olmasa da bir şekilde biir başkasının ilgisini çekeceğini düşündüğünüz emtiayı öncelikle karşılıklı mütalaa edip fiilen teslim alıyoruz. Bunların özellikleri yazılarak fotoğrafları çekilerek www.Peramezat.com adresinde üyelerimize müzayede yoluyla sunuyoruz. Müzayede süresi genellikle yedi gün sürüyor. Bu süre içinde, son saniyeye kadar o eseri talep eden ilgililer kendi istedikleri üst limite kadar eserin sayfasında bulunan kutucuğa bu rakamı yazmak kaydıyla “pey” vermiş, bu şekilde de açık artırmaya dahil olmuş oluyor. Müzayede sonucunda en yüksek peyi veren kişi kazanmış oluyor. Eğer bir lot 100 TL fiyat ile başladığında, bir kişi limit olarak 150 TL pey verdi ise ve başka talip yok ise 100 TL açılış rakamı ile satın alıyor ancak bir başka kişi 120 TL pey vermiş ise 130 TL’ye alıyor. Bir başkası 200 TL pey verdi ise 150 TL lik peyi geçerek 160 TL ye satın alabiliyor.

Online müzayedelere katılmak için öncelikle www.peramezat.com sitesinde temel bilgilerinizi girerek cep telefonunuza gelen akreditasyon kodu ile üye oluyorsunuz. 18 yaşından büyük olmak vb. klasik üyelik şartları haricinde koşul aranmıyor.

Sitemizde birçok başlık altında, her gün başlayan müzayedeler oluyor. Pul müzayedesi, kitap, obje, plak, afiş, efemera, rozet, imzalı formalar, oyuncak, nümismatik, kâğıt para, porselen, ahşap, metal eşyalar; koleksiyonluk veya araştırmacılara kaynak teşkil edecek birçok farklı eser. Ortak yanları ise çoğunun görenler, ilgilenenler için bir tebessüm kaynağı olması. Yaşarken farkına varmadığımız, bir dönemi yansıtan bazen çocukluğumuzdan bir anıyı, bazen uzaklardaki bir dostu anımsatan, bazen yıllardır aradığınız, çevrenizde veya AVM lerde bulamayacağınız estetik bir objeyi bu sitede görme şansınız var. Pera Mezat’ta koleksiyonluk kitapları, piyasada zor bulunan ikinci el kitapları, usta işi bir tespihi, en sevdiğiniz filmin afişini, Beatles, Barış Manço vb. kimi arıyorsanız plaklarını, Şirket-i Hayriye hisse senedini veya çocukluğunuzu geçirdiğiniz sokağın fotoğrafını, nadir bir yağlıboya tabloyu, Osmanlı Milli marş notasını ve benzeri birçok eseri bulabileceksiniz.

Müzayedecilik tüm Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de şekil değiştirmekte. İnternet sayesinde çok daha geniş kitlelere ulaşılabiliniyor. Böylece çok daha fazla eser de taliplerine sunuluyor. Vaktin çok değerli olduğu günümüzde birçok kişinin aynı çatı altında, üzerinde günlük kıyafetiyle dahil olabildiği bir - “event”,  etkinlik bu. Ayrıca müzayedeye konan eserler canlı olarak Müzayede Evinde görülebiliyor.