Koleksiyon Danışmanlığı

Çağdaş Türk dönemi ve Osmanlı döneminde çok sayıda sanat eseri yapılmıştır. Bunlardan bir kısmı günümüze kadar gelebilmiştir. Koleksiyon kavramını benimsemiş önemli şahıslar ve kurumlar düzenlenen özel müzayedelere giderek bu önemli sanat eserlerini satın alırlar. Biz de Pera Mezat Müzayedecilik olarak 2010 yılından beridir koleksiyon işiyle uğraşıyoruz. Aynı zamanda bu alanda koleksiyon yapacak kurumlara ve şahıslara Koleksiyon Danışmanlığı hizmetinde de bulunuyoruz. Çağdaş Türk sanatını Osmanlı dönemi sanatını ve Avrupa geçmiş dönem antikalarını bir araya getirmek isteyen kişilere ve şirketlere yardımcı olarak geçmiş dönem sanatının günümüze kadar uzanmasını sağlıyoruz. Müşterilerimize sunduğumuz Koleksiyon Danışmanlığı hizmetimiz neticesinden düzenlenecek olan müzayedelere giderek koleksiyon için müşterimiz tarafından istenen ürünü satın alıyoruz. Böylece hem Türk kültürünü ve sanatını hem Osmanlı kültürünü ve sanatını hem de Avrupa kültürünü ve sanatını bir araya getirerek sanat alanında bir köprü kuruyoruz.

 

Kendi koleksiyonlarımızı yaptığımız gibi bünyemizdeki Koleksiyon Danışmanlığı özelliğimiz sayesinde ülkemizde de önemli sanat eserleri koleksiyonlarının yapılmasını sağlıyoruz. Herhangi bir sanat alanında koleksiyon oluşturacak olan kurum ve kişilere sanat eserlerini bir araya getirmede katkı veriyoruz. Böylece sadece Pera Mezat Müzayedecilik olarak kendimize değil ülke içinde geçmiş dönem sanata gönül vermiş kişilere de koleksiyon yapmaları için yardımcı oluyoruz. Bu sayede geçmiş dönem sanat eserleri ile günümüz döneminin sanat eserleri yan yana gelerek ileriki nesillere bu mirası güvenli ellerde veriyoruz.

 

Pera Mezat Müzayedecilik olarak müşterilerimize sunduğumuz Koleksiyon Danışmanlığı hizmetimizin bir diğer alanı ise sanatın çeşitli dallarında önemli sanat eserlerine sahip kişilere bu sanat eserlerini nasıl değerlendirecekleri konusunda danışmanlık hizmeti veriyoruz. Ülkemizde geçmiş geleneksel Türk sanatı ve Osmanlı sanatına uygun çok sayıda sanat eseri olan şahıslar ve kurumlar bulunuyor. Ancak bunlar şahıs ve kurumlar ellerindeki sanat eseriyle ne yapacaklarını ya da bu sanat eserlerini nasıl değerlendireceklerini bilemiyorlar. İşte burada Pera Mezat Müzayedecilik şirketi olarak devreye biz giriyoruz. Ya bu kurum ve şahısların ellerindeki sanat eserleriyle koleksiyon yapmalarını sağlıyor ya da koleksiyon yapan kişilere bu sanat eserlerinin ulaştırılmasını sağlıyoruz.