KULLANICI GİRİŞİ GİRİŞ

Menü

Bitiş: 19 Haziran 2019 - 23:00:00

KALAN SÜRE

Pey Verme Süresi Bitmiştir.

ARA

LOT NUMARASI

SIRALAMA

ÜRÜN GRUBU

Süreli Yayın Müzayedesi 181 Osmanlıca

Bu Süreli Yayın Müzayedemizde ilginç ve nadir birkaç başlığa dikkat çekmek isteriz. Mesela Malumat Dergisi; 1311 - 1319 (1895 - 1903) tarihleri arasında 423 sayı yayımlanmış olup Türk basın tarihinde Baba Tâhir adıyla tanınan Mehmed Tâhir tarafından çıkarılmıştır. Dergi, yayımlandığı dönem itibariyle Türk edebiyatında çeşitli gruplaşmaların ve tartışmaların ortaya çıktığı bir sırada edebî ve kültürel faaliyetlerin gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır. Devrin diğer mecmualarından farklı olarak bazı resim ve fotoğraflar ihtiva ettiğinden dolayı Musavver Malumat adıyla da tanınan derginin ilk sayısında çıkış amacı, “Hukuk, iktisat, ahlâk, din, eğitim, pedagoji, biyoloji, ziraat, askerlik, ticaret, maarif, tıp, tarih, musiki, coğrafya, kimya, astronomi, elektrik, fotoğrafçılık, dil, edebiyat, kadın, aşk, aile ve diplomasi gibi pek çok alanda yerli ve yabancı bütün faaliyetlerden okuyucular haberdar edilecek; edebî sahada tanınmış yerli ve yabancı yazarların eserleri ve şahsiyetleri tanıtılacak, ayrıca dünyada ne olup bittiğine dair son haberler verilecek; yeni buluşlarla önemli siyasî olaylar da belli bir bakış açısından değerlendirilecektir. Dergideki “İcmâl-i Edebî” sütununda ise bir hafta boyunca gerek Osmanlı gerekse Avrupa basın ve edebiyat çevrelerinde görülen dikkate değer gelişmeler duyurulacaktır. [İslam Ansiklopedisi’nden]. — Detaylı bilgiyi Gazanfer İbar’ın makalesinde bulabilirsiniz. “Baba Tahir’in kural tanımaz dergisi: Malumat / Gazanfer İbar -- Atlas Tarih: 1995: 2017, s. 51, Şubat-Mart”

Ayrıca 1908-14 yılları arasında 51 sayı yayınlanmış olan Meşrutiyet dönemi Resimli Kitap Mecmuası –ki; bugün eğer elimize Osmanlı döneminden bir fotoğraf geçiyorsa ve açıklaması yazmıyorsa bir yerinde, ne olduğunu bulabileceğiniz bir-iki temel kaynaktan biridir… Tabii bu konu Şehbal Dergisi ile yarıştırılabilinir. İkisi de kuşe kağıda baskı olduğundan fotoğrafların keskinliği, netliği de takdire şayandır. Servet-i Fünun, Donanma Mecmuası, Resimli Gazete gibi dergilerde de bol fotoğraf olsa da, bu iki dergidekiler kadar kalite değildir.

Bu mezatta Diyarbakır baskısı “Halk Sesi” adlı mecmua da sunuluyor. Bu dergi de -emin olun- her gün karşımıza çıkmayacak.

Söz açılmışken Osmanlı dönemi süreli yayınlara ilgi duyuyorsanız Atlas Tarih dergisinde hemen hemen her sayıda bu konuyla ilgili Gazanfer İbar’ın makalelerini takip edebilirsiniz. Ve de tabii ki olmazsa olmaz Hasan Duman’ın “İstanbul Kütüphaneleri Arap Harfli Süreli Yayınlar Toplu Kataloğu 1828-1928” adlı eseri… elinizin altında olmalı.

Sevgiler, teşekkürler.

Pera Mezat

Kpt.