MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ
MADDE 1. TARAFLAR
1.1.

Alıcı :

ALICI BİLGİLERİ

 

Satıcı
Pera Mezat Müzayedecilik TİC.. LTD. ŞTİ.
Adres
Hüseyinağa Mah. İstiklal Cad. Dudodaları sok. No:8, Balıkpazarı, Beyoğlu/ İSTANBUL
Telefon: 0212 293 11 16
Telefon: 0212 293 88 80
Mersis No
0-7280-3659-6600024
E-­Posta
peramezat@gmail.com
MADDE 2. KONU
İşbu sözleşmenin konusu, ALICI' nın SATICI' ya ait 0212 293 11 16  numaralı hat üzerinden ya da www.peramezat.com adresinden internet/telefon ortamında siparişini verdiği aşağıda nitelikleri ve satış fiyatı belirtilen ürünün ticari olarak satışı ve teslimi ile ilgili olarak 6502 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin saptanmasıdır.

MADDE 3. SÖZLEŞME KONUSU ÜRÜNÜN TEMEL ÖZELLİKLERİ
3.1.
 Ürünlerin Cinsi ve türü, Miktarı, Marka/Modeli, Rengi, Vergiler Dahil Satış Bedeli aşağıda belirtildiği gibidir.

 
 Ürün sipariş bilgileri detaylıca gelecek.
 
 
3.2.
Havale ile yapacağınız alışverişlerinizde 3 iş günü içinde ödemesini yapmadığınız siparişiniz sistemimiz tarafından iptal edilecektir. Bu duruma ortaya çıkacak sorumluluklar müşteriye aittir. Havale işlemini gerçekleştirdikten sonra işleme ait dekont örneğini peramezat@gmail.com e­posta adresine iletiniz.
3.3.
 Diğer yandan vadeli satışların sadece Bankalara ait kredi kartları ile yapılması nedeniyle, alıcı, ilgili faiz oranlarını ve temerrüt faizi ile ilgili bilgileri bankasından ayrıca teyit edeceğini, yürürlükte bulunan mevzuat hükümleri gereğince faiz ve temerrüt faizi ile ilgili hükümlerin Banka ve alıcı arasındaki kredi kartı sözleşmesi kapsamında uygulanacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.
3.4.
Verilen siparişler 10 gün içinde kargoya teslim edilir siparişlerin kargo ücreti ALICI tarafından ödenir. Sipariş edilen ürünün ebat ve ağırlığına bağlı olarak farklılık göstermekle birlikte, ortalama kargo bedeli paket başına 10 TL'dir. Alıcının ürünü geç teslim almasından kaynaklanan her türlü zarar ile ürünün kargo şirketinde
beklemiş olması ve/veya kargonun SATICI' ya geri iade edilmesinden dolayı da oluşan giderler de ALICI' ya aittir.

Diğer yandan vadeli satışların sadece Bankalara ait kredi kartları ile yapılması nedeniyle, alıcı, ilgili faiz oranlarını ve temerrüt faizi ile ilgili bilgileri bankasından ayrıca teyit edeceğini, yürürlükte bulunan mevzuat hükümleri gereğince faiz ve temerrüt faizi ile ilgili hükümlerin Banka ve alıcı arasındaki kredi kartı sözleşmesi kapsamında uygulanacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.

MADDE 4. GENEL HÜKÜMLER
4.1.
ALICI, 0212 293 11 16 numaralı hattı arayarak (arama normal tarifeden ücretlendirilir) ya da www.peramezat.com adresinden yaptığı alışveriş de sözleşme konusu ürünün
temel nitelikleri, satış fiyatı, cayma hakkı, dijital verilerin korunması ve hangi yazılım ile çalışacağına ilişkin bilgileri, ödeme şeklini ve teslimata ilişkin ön bilgileri sözleşmenin kurulmasından önce edindiğini, mesafeli satışın gerçekleşip onay için kendisine işbu belgenin gönderilip okuyup bilgi sahibi olduğunu ve internet/telefon ortamında gerekli teyidi verdiğini beyan eder.
ALICI; bu sözleşmeyi telefon/internet ortamda teyit etmekle, mesafeli sözleşmelerin akdinden önce, Satıcı tarafından tüketiciye verilmesi gereken adres, siparişi verilen ürünlere ait temel özellikler, ürünlerin vergiler dahil fiyatı, ödeme ve teslimat bilgilerini de doğru ve eksiksiz olarak edindiğini teyid etmiş olur.
Ön bilgilendirme metni işbu sözleşmenin bir parçasıdır ve sözleşmeden önde yer almaktadır. ALICI'nın, internet üzerinden mesafeli satışta onay kutusunu tıklamasıyla, telefon aracılığıyla mesafeli satışta kendisinin bildirdiği mail adresine gönderilen ön bilgilendirme forumunu okuyup kabul ettiğine dair beyanını e­posta aracılığıyla iletmesiyle satış sözleşmesinin kurulmasından önce ön bilgilendirmenin okunduğu ve işbu metnin ardından gelen satış sözleşmesinin taraflar arasında geçerlilik kazandığı taraflarca kabul edilir.
4.2.
 İşbu formda yer alan ürün ya da hizmete ilişkin olarak ALICI’ ya sunulan tüm bilgiler ve vaatler ürün bilgilerine ilişkin değişikliklerin yapılması ve yayınlanmasına kadar geçerli olup bu günden sonra Satıcı tarafından işbu formda verilen bilgi ve vaatlerle bağlı kalınmadığı ihtar olunur.
İşbu belgeyle Ön bilgilendirme­satış sözleşmesine konu mal ve hizmete ilişkin fiyat taahhütlerinin geçerlilik süresi siparişin verildiği andan itibaren 30
dakika ile sınırlıdır. Sözleşme konusu ürün, yasal 30 günlük süreyi aşmamak koşulu ile her bir ürün için ALICI' nın yerleşim yerinin uzaklığına bağlı olarak 0212 293 11 16 numaralı hatta ya da www.peramezat.com adresinde açıklanan süre içinde ALICI veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa teslim edilir.
4.3.
 Sözleşme konusu ürün, ALICI'dan başka bir kişi/kuruluşa teslim edilecek ise, teslim edilecek kişi/kuruluşun teslimatı kabul etmemesinden SATICI sorumlu tutulamaz.
4.4.
 Kargo firmasının, ürünü ALICI'ya teslimi aşamasında karşılaşacağı her türlü sorun nedeniyle, siparişi verilen ürünün ALICI'ya teslim edilememesinden dolayı SATICI sorumlu tutulamaz. Bu halde meydana gelebilecek zarar ve sorunlardan kargo firması sorumludur.
4.5.
Ürün kullanmını esnasında ve üründe hasar meydana getiren ALICI, meydana gelen hasardan sorumludur, sebebiyle de ortaya çıkan sonuçlardan SATICI sorumlu tutulamaz.
4.7.
 Satın alınan ürünün dijital içerik olarak tabir edilen oyun, bilgisayar programı, müzik gibi bir veriye ilişkin olduğu hallerde, ALICI söz konusu veriyi zararlı yazılımlara karşı korumalı, gerekirse yedeklemeli ve ürün ile birlikte verilmiş ise verilen anahtar kodunu başkaları ile paylaşmamalıdır. Koruma yöntemlerine uygun davranılmaması sebebiyle meydana gelecek olumsuzlardan SATICI sorumlu tutulamaz.
4.8.
 SATICI, sözleşme konusu ürünün www.peramezat.com sitesindeki sunduğu görselde birebir aynısını göndermekle sorumludur. Ürünlerin ALICI'ya sağlam, siparişte belirtilen niteliklere uygun teslim edilmesinden sorumludur.
4.9.
 SATICI, haklı bir nedenle sözleşme konusu mal veya hizmetin tedarik edilemeyeceğinin anlaşılması halinde ALICI’ yı bilgilendirip onay alarak, sözleşmeden doğan ifa yükümlülüğünün süresi dolmadan ALICI'ya eşit kalite ve fiyatta farklı bir ürün tedarik edebilir.
4.10.
 SATICI, sipariş konusu ürün veya hizmetin yerine getirilmesinin imkânsızlaşması halinde (satın alınan ürünün bulunamaması) sözleşme konusu yükümlülüklerini yerine getiremezse, bu durumu, sözleşmeden doğan ifa yükümlülüğünün süresi dolmadan tüketiciye bildirir ve ALICI'ya eşit kalite ve fiyatta farklı bir ürün tedarik edebilir.
4.11.
 Sözleşme konusu ürünün teslimatı için işbu sözleşmenin imzalı nüshasının SATICI'ya ulaştırılmış olması ve bedelinin ALICI'nın tercih ettiği ödeme şekli ile ödenmiş olması şarttır. Herhangi bir nedenle ürün bedeli ödenmez veya banka kayıtlarında iptal edilir ise, SATICI ürünün teslimi yükümlülüğünden kurtulmuş kabul edilir.
4.12.
 Ürünün tesliminden sonra ALICI'ya ait kredi kartının ALICI'nın kusurundan kaynaklanmayan bir şekilde yetkisiz kişilerce haksız veya hukuka aykırı olarak kullanılması nedeni ile ilgili banka veya finans kuruluşun ürün bedelini SATICI'ya ödememesi halinde, ALICI'nın kendisine teslim edilmiş olması kaydıyla ürünün 3 gün içinde SATICI'ya gönderilmesi zorunludur. Bu takdirde nakliye giderleri ALICI'ya aittir.
4.13.
 SATICI mücbir sebepler veya nakliyeyi engelleyen hava muhalefeti, ulaşımın kesilmesi gibi olağanüstü durumlar nedeni ile sözleşme konusu ürünü süresi içinde teslim edemez ise, durumu ALICI' ya bildirmekle yükümlüdür. Bu takdirde ALICI siparişin iptal edilmesini, sözleşme konusu ürünün varsa emsali ile değiştirilmesini ve/veya teslimat süresinin engelleyici durumun ortadan kalkmasına kadar ertelenmesi haklarından birini kullanabilir. ALICI' nın siparişi iptal etmesi halinde ödediği tutar 10 gün içinde kendisine nakden ve defaten ödenir. ALICI' nın kredi kartı ile yaptığı ödemelerde ise, ürün tutarı, siparişin ALICI tarafından iptal edilmesinden sonra 10 gün içerisinde ilgili bankaya iade edilir. Bu tutarın bankaya iadesinden sonra ALICI hesaplarına yansıması tamamen banka işlem süreci ile ilgili olduğundan, bankadan ALICI’ya yapılabilecek geç ödemelerden SATICI sorumlu tutulamaz. ALICI, olası gecikmeler için SATICI' nın herhangi bir şekilde müdahalede bulunmasının mümkün olamayacağını ve SATICI tarafından kredi kartına iade edilen tutarın banka tarafından ALICI hesabına yansıtılmasının ortalama 2 ile 3 haftayı bulabileceğini şimdiden kabul etmektedir.

MADDE 5. CAYMA HAKKI
ALICI, sözleşme konusu ürünün kendisine veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa tesliminden itibaren 14 gün içinde cayma hakkına sahiptir. Tüketici, sözleşmenin kurulmasından malın teslimine kadar olan süre içinde de cayma hakkını kullanabilir. Tüketicinin cayma bildiriminin satıcıya ulaştığı tarihten itibaren 14 gün içinde ürün bedeli ek masraf talep edilmeksizin tek seferde ALICI' ya iade edilir.
Cayma hakkı kullanımı nedeni ile iade edilen ürünün kargo bedeli SATICI'nın anlaşmalı olduğu YURTİÇİ kargo firması ile iade edilmesi halinde SATICI tarafından karşılanır. ALICI, cayma hakkının kullanıldığına ilişkin bildirimin yapıldığı tarihten itibaren 14 gün içerisinde malı iade etmek zorundadır, aksi takdirde SATICI’nın cayma hakkının kullanımından doğan bir sorumluluğu doğmayacaktır.
Malın iadesinin yapılmaması halinde ortaya çıkacak zararlardan, maddi kayıplardan ALICI sorumlu olacaktır.
Alıcı hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin malı teslim aldığı veya sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren on dört gün içerisinde malı veya hizmeti reddederek sözleşmeden cayma hakkın kullanabilir. Satıcı, cayma bildiriminin ön bilgilendirme ve sözleşme niteliğindeki işbu metinde kararlaştırılan usuller ile yapılması halinde cayma hakkı kullanımı için gerekli işlemleri yapmayı taahhüt eder. Cayma hakkının usulüne uygun şekilde kullanımı halinde ürün bedeli, ALICI’nın ödeme yöntemi ile aynı şekilde iade edilecektir. Örneğin; kredi kartı ile işlem yapmış bir ALICI, cayma hakkını usulüne uygun şekilde kullandığında, ürün bedeli ALICI’nın kredi kartına iade edilecektir.
Kanunen cayma hakkı tüketiciye tanınmış bir hak olup, tüketici tanımı içinde yer almayan gerçek ve tüzel kişilerin Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a dayanarak cayma hakkından yararlanmaları mümkün değildir.  
Cayma hakkının kullanılması için 14 günlük süre içinde SATICI' ya Telefonla veya e­posta ile bildirimde bulunulması ve ürünün 6. madde hükümleri çerçevesinde kullanılmamış olması şarttır. Faturası tüzel kişi adına düzenlenen ürünlerin (tüketici olarak kabul edilmeyen ALICI adına sipariş verilmiş) iadesi İADE FATURASI kesilmediği
takdirde tamamlanamayacaktır.
Cayma hakkı süresi, hizmet ifasına ilişkin sözleşmelerde sözleşmenin kurulduğu gün; mal teslimine ilişkin sözleşmelerde ise tüketicinin veya tüketici
tarafından belirlenen üçüncü kişinin malı teslim aldığı
gün başlar. Ancak tüketici, sözleşmenin kurulmasından malın teslimine kadar olan süre içinde de cayma hakkını kullanabilir.

5.1. CAYMA HAKKI SÜRESİNİN BELİRLENMESİ
Cayma hakkının süresinin belirlenmesinde;
a) Tek sipariş konusu olup ayrı ayrı teslim edilen mallarda, tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin son malı teslim aldığı gün,
b) Birden fazla parçadan oluşan mallarda, tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin son parçayı teslim aldığı gün,
c) Belirli bir süre boyunca malın düzenli tesliminin yapıldığı sözleşmelerde, tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin ilk malı teslim aldığı gün esas alınır.
5.2. CAYMA HAKKININ KULLANIMI İÇİN İLETİŞİM BİLGİSİ
Cayma bildirimi,
a.
peramezat@gmail.com
 adresine e­posta gönderilebilir,
b.
0212 293 11 16  nolu numaraya telefonla aranabilir.
c.
Hüseyinağa Mah. İstiklal Cad. Dudodaları sok. No:8, Balıkpazarı, Beyoğlu/ İSTANBUL adresine posta yoluyla gönderilebilir,
Cayma beyanı, başka bir işlemle karışıklığı önleyecek şekilde açık olmalıdır. İçeriğinde muhakkak Sipariş numarası yazmalıdır. Sipariş numarası belirtilmeyen/yazılmayan cayma bildirimlerinin işleme alınması mümkün olmadığından, bu beyanlar geçersiz sayılacaktırlar. Cayma bildirimde işbu metnin sonundaki form da kullanılabilir.

MADDE 6. CAYMA HAKKI KULLANILAMAYACAK İŞLEMLER VE ÜRÜNLER
a) Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan, bu sebeple iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanlara ilişkin sözleşmeler.
b) Tesliminden sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan mallara ilişkin sözleşmeler.
c) Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile ifasına başlanan hizmetlere ilişkin sözleşmeler.
d) Cayma süresi içinde malın uygun şekilde kullanılmaması sebebiyle değişiklik ve bozulmanın meydana gelmiş olması halinde.
e) Niteliği itibariyle geri gönderilmeye elverişli olmayan ürünler,

MADDE 7. ALICININ TEMERRÜDÜ
ALICI'nın temerrüde düşmesi halinde, ALICI, borcun gecikmeli ifasından dolayı SATICI'nın oluşan zarar ve ziyanını ödemeyi kabul eder. ALICI'nın temerrüdünün SATICI'nın kusurundan kaynaklandığı hallerde ALICI herhangi bir zarar ve ziyan talebini karşılamak mecburiyetinde olmayacaktır.

MADDE 8. İTİRAZ VE YARGI YOLU
a) Sipariş onayına kadar gerekli ön bilgilendirme ve müzakere yapılmış olduğundan, siparişin onaylanması durumunda ALICI işbu sözleşmenin tüm koşullarını
kabul etmiş sayılır.
b) 14 günlük süre içerisinde iade edilecek ürünlerin kutusu, ambalajı varsa standart aksesuarları ile birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak teslim edilmesi
gerekmektedir.

Cayma bildiriminin SATICI' ya ulaşmasını takip eden 14 gün içinde ürün bedeli ALICI' ya iade edilir.
Tüketici, şikâyetine ilişkin bir uyuşmazlık söz konusu olması hâlinde Tüketici Hakem Heyetlerine veya Tüketici Mahkemelerine başvurabilir. Tüketici hakem
heyetlerinin, uyuşmazlıklara bakmakla görevli ve yetkili olmalarına ilişkin parasal sınırlar;
a) İlçe tüketici hakem heyetleri için üst parasal sınır, 2.200 Türk Lirası,
b) Büyükşehir statüsünde olan illerdeki il tüketici hakem heyetleri için parasal sınır, 2.200 Türk Lirası ile 3.300 Türk Lirası arası,
c) Büyükşehir statüsünde olmayan illerin merkezlerindeki il tüketici hakem heyetleri için üst parasal sınır, 3.300 Türk Lirası,
ç) Büyükşehir statüsünde olmayan illere bağlı ilçelerdeki il tüketici hakem heyetleri için parasal sınır, 2.200 Türk Lirası ile 3.300 Türk Lirası arası
olarak tespit edilmiştir.
Bu değerlerin üzerindeki uyuşmazlıklar için tüketici hakem heyetlerine değil, tüketici mahkemelerine başvuru yapılır. Yetkili merci, tüketicinin yerleşim
yerinin bulunduğu veya tüketici işleminin yapıldığı yer tüketici hakem heyeti ve tüketici mahkemeleridir.

ÖNEMLİ NOT:
· Kargo tutanağını imzalamadan önce ürününüzün kutusunu kargo görevlisiyle açarak  ürün/ürünlerin marka, model ve adet doğruluğunu, ürünlerde herhangi bir hasar yada sorun olup olmadığını kontrol ediniz. Herhangi bir nedenle hasar veya eksiklik var ise teslimatla ilgili hiç bir belgeyi imzalamadan kargo görevlisine tutanak tutulması talebiyle birlikte kutunuzu iade ediniz.
Bu yükümlülüğünüzü yerine getirdiğiniz takdirde SATICI'da ürün muadili olduğu taktirde tarafınıza yeni bir teklif gelebileceği gibi sorgusuz İade işlemi gerçekleşebilir.
Kutusu veya kendisi hasarlı olan, içeriği eksik olduğu iddia edilen ürünlerin teslim alınması durumunda içindeki ürünlerin hasarından veya eksikliğinden sorumluluğumuz bulunmamaktadır.
·
www.peramezat.com İnternet sitesinde kampanya sayfasında özellikle belirtilmediği sürece mantığa aykırı rakamlarla (Örneğin piyasa fiyatı 200 TL olan
ürünün 2 TL’ye satılması gibi) satış yapılmamaktadır. Beşeri/teknik hatalar nedeniyle bu gibi yanlış fiyatlandırma yapılan ürünlere ilişkin siparişler,
yapılacak bilgilendirme sonrasında iptal edilecek ve ödenen bir bedel olmuşsa iade edilecektir.
Siparişin gerçekleşmesi durumunda, ALICI işbu ön bilgilendirme ve sözleşme niteliğindeki metnin tüm koşullarını kabul etmiş sayılır.

Pera Mezat'ı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.
0212 293 11 16
www.peramezat.com