KULLANICI GİRİŞİ GİRİŞ

Menü

Sıkça Sorulan Sorular

          Arttırma aralığı belli bir ürüne verilen peyin üstüne, tekrar teklif verebilmek için güncel fiyatın üzerine kaç TL daha eklenmesi gerektiğini belirleyen bir kriterdir.

Üyelik açmadan herhangi bir ürüne teklif verme ve satın alma imkanı yoktur. Mutlaka bir üyelik hesabı açılması gerekmektedir.

          Salon Müzayedelerinde, katılımcıların kendilerine atanan bir numara ile müzayedeye katılıp, numaralı bayrakları kaldırmak suretiyle pey vermeleridir. 

Sitemizin anasayfa sağ üst köşesinde bulunan “Kullanıcı Oluştur” butonu tıklanarak gelecek form ile sizden talep edilen bilgiler girilerek üyelik açılır. Üyelik aktivasyonu ise E-postanıza gelecek bir postanın onayı sonrası yapılacaktır. Bu işlemlerin müşterilerce yapılması gerekmektedir.

          Salon Müzayedelerinde, münadinin kaldırılan bayraklar eşliğinde fiyat arttırımının sonunda "sattım" diyerek çekiç'i vurduğu an geçerli olan satış fiyatıdır.

Sitemizin anasayfa sağ üst köşesinde bulunan “Kullanıcı Girişi” butonu tıklanarak gelecek forma “Kullanıcı Adınız” ile “Şifrenizi” yazarak sitemize giriş yapabilirsiniz. Kullanıcı adınız üye olurken girdiğiniz E-posta adresinizdir.

       Kelime Eski Yunanca kökenlidir ve "bir günden fazla dayanmayan" anlamına gelen "ephemeron" un çoğul şeklidir.

     İngilizce "ephemera" ise bu dilde kısa ömürlü şeyler, kalıcı olmayan yayınları tanımlamak için kullanılmıştır. Bu materyaller, biriktirilmek amacı ile üretilmemiş kısa ömürlü ve başlangıçta fazla değer taşımayan, ancak sonradan bazı koleksiyoncular tarafından koleksiyon malzemesi haline getirilmiş "ıvır zıvır" ürünlerin genel adıdır. Bu ürünler genellikle basılı materyalleri kapsar.

            Bu efemera ürünlerinin arasında okul diplomaları, karneler, otobüs sinema biletleri, piyango biletleri, spor toto kuponları, gazete nüshaları, tanıtım broşürleri, mektuplar, kartvizitler, lokanta menüleri, tapu senetleri, noter senetleri, banka dekontları, çikolata ve sakızlardan çıkan kartlar, sigara kâğıtları, posterler, pasaportlar, fotoğraflar, kartpostallar, düğün davetiyeleri gibi gündelik hayatın ayrıntılarını belgeleyen materyaller sayılabilir.

        Bugün özel koleksiyoncular dışında büyük ulusal kütüphaneler ve müzeler de tarihin belli bir alanına ışık tutabilecek efemera koleksiyonları barındırmaktadırlar.

Şifrenizi unuttuysanız yönetim dahil kimse şifrenizi öğrenemez. Bilgi güvenliği ve gizliliği sebebiyle şifreler geri dönüşü olmayan bir yöntem ile kodlanmaktadır. Sitemizin ana sayfa sağ üst köşesinde bulunan “Kullanıcı Girişi” butonu tıklanarak, Şifremi unuttum butonu aracılığı ile E-posta adresinize şifre sıfırlama bağlantısı gönderilir. Bu yönergeleri takip ederek yeni şifre oluşturabilirsiniz. Şifrenizi sıfırlamak için eposta adresinizi doğru yazmanız gerekmektedir. Bunları da hatırlamıyorsanız lütfen site yönetimi ile iletişime geçiniz.

Sistemimiz bir kullanıcı için 2.ve 3. hesapların açılmasını desteklememektedir. 2. ve 3. hesaplar üyeliklerle ilgili sıkıntılara yol açar. aksi halde yeni bir hesap açmanız durumunda yeni üyeliğinizle eski işlemlerinizi görmeniz mümkün olmaz.

Açık arttırma ile satış yapıldığından dolayı müzayede listesi içerisindeki söz konusu lota (ürüne) pey (teklif) vermeniz gerekmektedir. Pey bir ürüne en fazla verebileceğiniz para miktarını sembolize eder. Sitemizin yazılımı peylerinizi diğer kullanıcılardan saklı tutar.

 

          Pul kolleksiyonculuğunun kabul görmüş ismidir.

         Normal posta pulları veya postadan geçmiş pullar, taahhütlü, iadeli taahhütlü zarflar, gazete gönderi bantları, antiye, hava mektubu, posta damgaları ve benzeri materyaller bu sınıf altında toplanır.

 

Sitemizde müzayede sayfasında her bir ürünün sağ tarafında bulunan pey ver butonunun hemen solundaki boşluğa tıklayarak rakamla dilediğiniz fiyatı yazarak pey verebilirsiniz. Sistemimiz kuruşlu rakam sistemini tanmamaktadır. Yani peyleriniz 10.00 şeklinde değil de 10 şeklinde olmalıdır.

Arttırma aralığı belli bir ürüne verilen peyin üstüne, tekrar teklif verebilmek için güncel fiyatın üzerine kaç TL daha eklenmesi gerektiğini belirleyen bir kriterdir.

Müzayede evlerine ve müzayedelere göre değişiklik gösterebilir. Aksi belirtilmedikçe, sitemizdeki müzayedelerde aşağıdaki aralıklar geçerlidir.

5 - 19 TL arasında 1 TL,

20 - 49 TL arasında 2 TL,

50 - 99 TL arasında 5 TL,

100 - 199 TL arasında 10 TL,

200 - 499 TL arasında 25 TL,

500- 999 TL arasından 50 TL,

1000 - 1,999 TL arasında 100 TL,

2000 - 4,999 TL arasında 250 TL,

5000 - 9,999 TL arasında 500 TL,

10,000 - 19,999 arasında 1000 TL,

20,000 - 49,999 arasında 2500 TL,

50,000 - 99,999 arasında 5000 TL,

100,000 - 1,000,000 arasında 10,000 TL

 

Sitemizde yüzlerce ürünün listeli olduğu bir müzayede içerisinde beğendiğiniz, almak veya takip etmek istediğiniz, onlarca farklı sayfada dağınık bir düzende bulunan bu ürünlerin, tek sayfada gözükmesini sağlayan bir modüldür.

İstediğiniz ürünleri takip listesine ekleyerek tek sayfada alt alta gelecek şekilde görüntüleyebilirsiniz. Böylece tüm ürünleri tek sayfada takip edebilir daha sonra buradan da pey verebilirsiniz.

Müzayedelerin içerisinde bulunan ürünler sayfasında ürünlerin açılış fiyatları bulunmaktadır. Eğer ürün açılış fiyatı sönük olup hemen üzerinde “Güncel Fiyat” ibaresi bulunmakta ise, söz konusu ürüne pey geldiği anlaşılır. 

Güncel fiyat, söz konusu ürüne başka pey gelmez ise ve/veya bayrak kaldırılmaz ise, ürünün satılabileceği komisyon hariç minimum miktardır.

          Haliyle ibaresinin görüldüğü ürünler, kusurlarıyla beraber satışı gerçekleştirilen ürünlerdir.

          Her türlü kusur bu tabir ile adlandırılabilir.

          Sadece intermet üzerinden pey toplanarak yapılan müzayedelerdir. Bu müzayedeler salonda yapılmaz ve internet üzerinden verilen peyler dışında ürün fiyatlarına hiç bir dış müdahale ile etkide bulunulamaz.

          Bir veya bir grup ürünün müzayede de satışa sunulan sıra numarasıdır.

          Salon Müzayedelerinde, internet aracılığı veya müzayede salonuna gelemeyen koleksiyonerlerin daha önceden verdiği peyleri salonda okurken pey sahiplerinin isimlerini saklı tutmak amaçlı kullanılan hayali pey sahibi anlamına gelmektedir

          Kamuya duyurulmak istenilen şeyleri yüksek sesle haber vermeyi iş edinmiş olan kimse anlamına gelen MÜNADİ kelimesi, sektörde müzayedeyi yöneten kişi anlamına gelmektedir.

 

 

          Salon Müzayedelerinde, Salondaki müzayede katılımcılarının “Çekiç fiyatlarının” belirlenebilmesi için, daha önceden gelen peylerin en yüksek değerlerini içeren ve tüm bilgilerin bulunduğu listedir

          Açık arttırma yolu ile yapılan satışa müzayede denir.

           Türkçeye Fransızcadan geçen kavram, sikke ve para anlamındaki Yunanca "nomisma" sözcüğünden türemiştir.  nümismatik sözcüğü aynı zamanda "para ile ilgili" anlamında bir sıfattır.

         Nümismatik, incelediği nesnelerin zamanla bozulmaması sayesinde sikke ve madalyalarda kullanılan alaşımları ve bunların ağırlıklarını, paraların yeryüzünde dağılımı ve yayılım alanlarını ortaya koyarak; coğrafyanın, tarihinin, dinler ve gelenekler tarihinin, sanat tarihinin ve çeşitli devirlerdeki ticaret sistemlerini inceleyen ekonomi tarihinin başlıca yardımcısı olmuştur. 
               Para koleksiyonculuğu anlamında da kullanılır. 
          İkinci anlamıyla nümismatik alanı içine giren konular kısaca, madeni ve kâğıt paralar, madalyalar, nişanlar, hatıra madalyonları ve jetonlar gibi ana dallara ayrılır.

 

          Salon müzayedesinden farklı olarak, Canlı telefon veya görüntülü yazılımlar aracılığı ile salona katılımda bulunamayan müşterilerin pey verebildiği bir müzayede katılım türüdür.

           Kelime anlamı olarak, bir alışverişte caymayı önlemek için önceden verilen para, anlamına gelen pey kelimesi, müzayede sektöründe ise almak istediğiniz ürüne vereceğiniz kesin teklif anlamına gelmektedir.                         

          Salon Müzayedeleri, katılımcıların müzayedenin yürütüleceği salona katılıp, diledikleri ürünleri salon içerisinde rekabet ortamında alabildikleri bir müzayede şeklidir.